Marsden to Edale - Trigger Race

Entry List

Entry list as of 8th December. The Race is now full although 57 people who have entered haven't paid and need to do so. See the note from Brent below.

 Send any queries to Brent on triggerentries2018@btinternet.com 

This is the paid entry list as per bank statement 4/12/17. If you think you have paid and should be on the list, contact the entry email address. If you have been accepted but not yet paid, time is running out before your place is offered to another runner.

Forename Surname Sex Category Club
Bevan Adams M V40 Retford AC
John Allan M senior Calder Valley Fell Runners 
Richard  Andrews M V40 Southwell RC
Rick  Ansell M V50 Tring Running Club
Cathy Diane Ayton  F senior Ilkeston 
Christopher  Bagley  M V60 Fat Boys RC
Emma Bain F V50 Northumberland Fell Runners
Richard  Baldwin  M senior holme pierrepont
Nicholas  Barber M senior Pennine
Charles  Barlow  M V60 Saddleworth
Philip  Barnes M V50 Pennine
Brian Barnes M V50 Chorlton Runners
Chris Barnes M V40 none
Helen  Barnett F V40 none
Zoe Barton F V40 Glossopdale Harriers
Sinead  Battarbee  F senior Marsden Racers 
Ruth Batty F V40 Dark Peak Fell Runners
Simon  Bayliss M V50 Steel City Striders
Margaret Beever F senior Staniland Lions
Richard  Bembridge M V40 Dark Peak Fell Runners
Sam Bolton  M V40 Meltham AC
Richard  Booth M senior none
Colin James Bostock M V60 Long Eaton Running Club
Michael  Bourne M V50 Dark Peak Fell Runners
Dave Bowen M V60 Pennine
Andrew  Braithwaite M V40 Trawden
Justin  Bramall M senior none
Stefan  Bramwell M V40 Pennine
Simon  Bray M V40 Sinfin RC
Colin James Brearley M V40 none
Kerrie-Anne Bretherton F V40 Trawden
Jason Broadley M V40 Wakfield Tri
Graham  Brown M V40 Macclesfield Harriers
Paul  Brunt M V40 Shelton Striders
Jenny  Buck F senior Wakefield Harriers
Ishmael  Burdeau  M V50 Vegan Runners
Richard  Campbell  M V40 Rossendale Harriers 
Dominic  Carroll M senior none
William  Casson M V40 Saddleworth Runners 
Chris Chambers M V40 Mynydd Du
Brook  Chambers  M V40 none
Matthew  Chenery  M V40 none
Robin Clough M V40 Penistone Footpath Runners
Peter Cobley M V40 Saddleworth Runners.
Mick  Cochrane M Error Dark Peak Fell Runners
Stephani  Coe F senior Dark Peak Fell Runners
Dave Coleshill M V40 Dark Peak Fell Runners
Penny Collier F V50 Dark Peak Fell Runners
Simon  Conroy M V40 Dark Peak Fell Runners
Geoff Cooper M V40 none
Barnaby  Crawshaw M senior Pennine
Dave Cresswell M senior Wakefield triathlon club
Nathan  Crossley M V50 Horsforth Harriers
Jay Dale M senior mow cop runners
Marcel  Darling M V40 Shelton Striders
Branden  Davison M V50 Fat Boys RC
Matt Dawson M V40 none
Pin Dhillon-Downey F V40 FRA
Stephen  Dicks M V40 Olney Runners AC
Penny  Ditchfield F V40 Meltham AC
Stephen  Dixon  M V60 Valley Striders AC
Sam Downey M senior Keighley & Craven Ac
John Duff M V40 Northumberland Fell Runners
Peter Eccleston M senior Coventry Godiva Harriers
Angus  Eddowes M V40 none
David  Edmunds M V40 Fat Boys RC
James Eldridge M senior none
Charlie Elliot M V40 Dark Peak Fell Runners
Helen Elmore F V40 Dark Peak Fell Runners
 Rebecca Emerton F V40 Shelton Striders
Gareth  Evans M senior Saddleworth Runners
Paul Andrew Evans M senior Elvet Striders
Wesley  Evans M senior Chorlton Runners
Simon  Fagg M V40 none
PAUL  FAUSET     M V40 Dark Peak Fell Runners
Sally Fawcett F senior Dark Peak Fell Runners
Matt Fawthrop M senior rossendale Harriers
Tom Fellbaum M senior Pennine
Simon  fisher  M V40 Calder Valley Fell Runners 
Kevin Folan  M V40 none
Anthony  Fryer M V40 Valley Striders
Fiona  Fullwood  F V40 Dark Peak Fell Runners
Julie Gardner F V50 Macclesfield
Paolo  Garrone M V40 Stockport Harriers
Nicola Gover F senior York Acorn Running Club
Richard  Gover  M senior York Acorn Running Club
Andy Green M V40 Denby Dale Athletics Club 
Richard  Green  M V50 Shelton Striders 
Andy Green  M V50 Steel City Striders
Josie  Greenhalgh F V40 Lostock AC
Daniel Edward Greenwood M V40 Meltham AC
Kristian Groom M V40 Dark Peak Fell Runners
James Halse M V40 Dark Peak Fell Runners
Carl Hanaghan M senior Macclesfield Harriers
Mark Hanna M V40 Manchester Triathlon Club
Ben Harris M V40 Retford AC
Rory Harris M senior none
Sam Harrison M senior Bowland Fell Runners
Jason Hart M V40 Glossopdale Harriers
Samantha  Hartley F senior Hyde Village Striders
Jamie  Helmer M V40 Glossopdale Harriers
Tony Heron M V40 Todmorden Harriers
Neil  Hill M V50 Stadium runners
Phil Hinchliffe M V40 Penistone Footpath Runners
Matt Hindmarch M senior none
Alan Hirons M V50 North Leeds Fell Runners
Dave Hogg M V60 Glossopdale Harriers
Pez Holda M V40 Dark Peak Fell Runners
Rupert  Holden   V50 Matlock AC
Keith  Holmes M V60 Dark Peak Fell Runners
Ben Holmes M senior Todmorden Harriers
Tim Horrocks M V50 Pennine
Paul Hulbert M V40 Fat Boys RC
Samantha  Hulbert F V40 Fat Boys RC
Paul  Hunt M V50 Goyt Valley Striders
Amelia  Hunt F senior Goyt Valley Striders
Matt Huxford M senior Glossopdale Harriers
Nichola  Jackson F senior Ribble Valley Harriers
Tom Jagger M senior Stadium runners
Martyn  James M senior Porter Valley Plodders
NIGEL  JEFF M V50 Buxton
Eleanor  Johnstone F senior FRA
Rebecca Johnstone F V40 Meltham AC
Martyn  Jones M V40 Dark Peak Fell Runners
Ben Kelsey M senior University of Sheffield mountaineering club
stephen  kenworthy M V50 Dark Peak Fell Runners
Andrzej  Kijek M senior Above 2000
Steven  knowles  M V40 Pennine
Majka  Kunicka  F senior Penistone Footpath Runners
Lee Langdon M V40 Pennine
Daniel  Latham  M senior Buxton
Rachael  Lawrance  F V40 Macclesfield Harriers
Sarah lilleman F senior none
Gillian Lindsey F V40 Macclesfield Harriers
Jake Lodge M senior Meltham AC
Mick  Loftus M V50 Valley Striders
James  Lowe M senior Dark Peak Fell Runners
Fiona Lynch F V40 Radcliffe Ac
Stephen  Lysaczenko M V50 North Devon Road Runners
Alistaire  Macgregor M senior none
Tom Marler M senior Chorlton Runners
Tony Marlow  M V50 lostock AC
Trevor  Matty M V50 Dark Peak Fell Runners
Graeme McCarthy M V50 Dark Peak Fell Runners
Dave McGuire M V40 Wharfedale Harriers
Alex McVey M senior Carnethy
Richard  Mead M V40 Dark Peak Fell Runners
Will Meredith M V40 Pennine
Jeff Miller M V40 Meltham AC
Michael  Mills M V40 none
Simon  Mills M senior Dark Peak Fell Runners
Jonathan  Mitchell M V40 Meltham AC
Julia Nolan   F V50 Dark Peak Fell Runners
Mike Nolan   M V50 Dark Peak Fell Runners
Neil Northrop M senior Dark Peak Fell Runners
Ian Oates M V40 Glossopdale Harriers
Clare  Oliffe F senior Dark Peak Fell Runners
Kasia  Osipowicz F senior Glossopdale Harriers
Bruce  Owen M V50 Pennine
Calum  Pallister M V40 Chorlton Runners
Dave  Parker M V50 St Theresas AC
David  Patrick M V50 Ashbourne RC
Richard  Pattinson M V50 none
Jim Paxman M V50 Dark Peak Fell Runners
James Penson  M V40
Stainland Lions 
Steven  Pepper  M senior Glossopdale Harriers
Martin  Perry M senior Esk Valley Fell Club 
Dave Prince M V40 Nidd Valley Road Runners
Mark Pursell  M V40 Pennine
Arthur  Raffle M senior Altrincham
Tom Randall M senior Penistone Footpath Runners
Konrad Rawlik  M senior Carnethy
Jack Redvers Harris M senior none
Jonathan  Rice M V40 Ilkeston Running Club 
Ian Ridgeway  M senior Buxton
Emma Roe F V40 Shelton Striders
Katherine  Rogers F V40 none
Stuart  Russell  M V40 Calder Valley Fell Runners 
John  Ryan M senior Carnethy
lex Senior M senior Stadium runners
Ian Shaw M V50 Fat Boys RC
Michael  Shaw M senior none
Andrew  Shelbourne  M V50 Holmfirth Harriers
Claire  Sheldon  F V40 Belper Harriers
Tom Shelton M senior Wakefield triathlon club
Ralph  Simpson  M senior Dark Peak Fell Runners
Elliot Skorupa M senior Rossendale Harriers
Ralph  Skrimshire M V40 Dark Peak Fell Runners
Chris Small M senior Fellandale
Iain  Smith M V40 Buffalo Whippets AC  
Chris  Smith M V40 Tunbridge Wells Harriers
Sarah Louise Smith F V50 Valley Striders
Phillip Smith M senior none
Nicky Spinks F V50 Dark Peak Fell Runners
Jude Stansfield F V40 Glossopdale Harriers
Craig  Stansfield  M V50 Rossendale Harriers
Cheryl Stitt F V40 Glossopdale Harriers
Peter Stobbs M V50 Trawden
Bradley  Stone M V40 Matlock AC
RIchard  sunman M V40 none
Paul Swindles M V40 Pennine
Luke symonds  M senior none
Paul Taylor  M V50 Saddleworth Runners 
Anna Thomas F senior Manchester Triathlon Club
Caroline Thomas F senior Horseforth Harriers
Des Thorpe M V50 Saddleworth Running Club
Karl Tiffany M senior Pennine
Michael Timm M V50 Steel City Striders
John Tomlinson  M V40 Penistone Footpath Runners
Ryan Townrow  M senior Saddleworth runners
Calum Wadsworth M senior Dark Peak Fell Runners
Alison  Wainwright  F V40 Dark Peak Fell Runners
Max Wainwright  M senior Dark Peak Fell Runners
Pete Wallroth M senior Glossopdale Harriers
Paul Walwyn  M senior Dark Peak Fell Runners
Greg Wasinski M senior Glossopdale Harriers
Peter Watson M senior Erewash Valley RC
Andy Watts M V60 Cheshire Hill Racers
Chris  Webb M senior Glossopdale Harriers
John Webber M V50 Dark Peak Fell Runners
Nick Whittingham M V60 Penistone Footpath Runners
Matt Wilcock M V50 Trawden
Pippa Wilkie F V50 Dark Peak Fell Runners
Joanne  Worboys-Hodgson  F V40 Denby Dale Athletics Club 
John Wright M V40 Porter Valley Plodders
Harry Yarrow M senior none